Navigácia

Špeciálna základná škola

O nás

Základné informácie o našej škole

  •  Stupeň vzdelania:   ISCED 1
  • Vyučovací jazyk:    slovenský, maďarský
  • Študijná forma:      denná, dvojzmenná
  • Druh školy:             štátna
 

Špeciálna základná škola v Kráľovskom Chlmci sa nachádza v jednoposchodovej budove, ktorá sídli na ulici F. Rákócziho 432/28 v Kráľovskom Chlmci. Špeciálna základná škola - Speciális Alapiskola je organizačnou zložkou Spojenej školy v Kráľovskom Chlmci, ktorá je podľa zriaďovacej listiny plne organizovaná škola s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským, v zriaďovateľskej pôsobnosti Regionálneho úradu školskej správy v Košiciach. Škola s právnou subjektivitou poskytuje výchovu a základné vzdelanie žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pripravuje žiakov na ďalšie štúdium a prax.

 


 

 

Z našej histórie

 

  Prvá osobitná škola v Kráľovskom Chlmci bola zriadená v roku 1985. Zakladateľmi boli: Bartolomej Pribék a Zoltán Molnár. Na začiatku mala škola jednu triedu a postupne ako pribúdali žiaci, sa rozširovala. Školu v roku 1987 zrekonštruovali. Iniciátorom bol pán Štefan Kostyanszky, vtedajší riaditeľ školy. Vtedajším zriaďovateľom školy bol odbor školstva v Trebišove. 1.9.2000 bola Osobitná škola legislatívnou zmenou premenovaná na Špeciálnu základnú školu. 1.1.2004 sa jej zriaďovateľom stal Krajský školský úrad v Košiciach. Od roku 2000 do 2004 bola škola organizačnou zložkou Detského domova vo Veľkých Kapušanoch a od roku 2004 do 2011 organizačnou zložkou Špeciálnej základnej školy vo Veľkých Kapušanoch. Dňa 1.7.2011 sa škola osamostatnila, získala právnu subjektivitu. Iniciátorom a realizátorom bola pani riaditeľka PaedDr. Melinda Kondorová. Ďalšie rekonštrukcie prebiehali v roku 2007 (nová strecha), 2015 (rekonštrukcia fasády) a priebežne ďalšie revitalizácie interiéru (sociálne zariadenia, triedy, zborovňa, kancelárie, školská dielňa), ktoré tiež manažovala pani riaditeľka. Z dôvodu narastajúceho počtu žiakov bolo dňa 1.2.2013 zavedené dvojzmenné vyučovanie. Pre zvýšený záujem o ďalšie vzdelávanie žiakov bola 1.1.2019 v sídle školy zriadená Praktická škola. 1.1.2020 sa obe školy stali organizačnou zložkou  novo zaradenej Spojenej školy.

 

 


 

Súčasnosť

 

   Špeciálna základná škola v Kráľovskom Chlmci je od 1.1.2020 organizačnou zložkou Spojenej školy F. Rákócziho 432/28, Kráľovský Chlmec s priemerným počtom žiakov 180. Poskytuje výchovu a vzdelávanie žiakom s mentálnym postihnutím a viacnásobným postihnutím. Pri výchove a vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím sa podľa § 94 ods. 2 písm. a) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon č. 245/2008 Z. z.) postupuje podľa vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím. Vzdelávací program pre žiakov s mentálnym postihnutím sa uplatňuje pri vzdelávaní žiakov s touto diagnózou v základnej škole podľa § 94 ods.1 písm. a) a b) zákona č. 245/2008 Z. z., t.j. v špeciálnej základnej škole pre žiakov s mentálnym postihnutím a v ďalších školách pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, v špeciálnych triedach základných škôl alebo pri individuálnom začlenení. Vymedzuje špecifické potreby a požiadavky na komplexnú odbornú starostlivosť o žiakov s mentálnym postihnutím v školách, kde sú vzdelávaní. Podľa § 97 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z., špeciálna základná škola podľa § 94 ods. 2 písm. a), ktorá vzdeláva žiakov s mentálnym postihnutím alebo s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím, sa vnútorne člení podľa stupňa mentálneho postihnutia žiakov na :

  • a) variant A pre žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia

  • b) variant B pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia

  • c) variant C pre žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia

 

 

 


 

Charakteristika žiakov

 

     Našu školu navštevujú žiaci z mesta Kráľovského Chlmca a z okolitých obcí, ktorí majú rôzny stupeň mentálneho postihnutia.

  

  

V priemere 62 % žiakov sa vzdeláva podľa variantu A, 34 % žiakov podľa variantu B a 4 % žiakov podľa variantu C. Pri výchove a vzdelávaní žiakov naša škola efektívne spolupracuje s psychológom a špeciálnym pedagógom z Centra špeciálno-pedagogického poradenstva v Trebišove.


 

Vnútroškolské funkcie

 

 

V našej škole pracujú:

Výchovný poradca - ktorý vykonáva výchovné poradenstvo pri riešení osobnostných, vzdelávacích, profesionálnych a sociálnych potrieb detí, spolupracuje s triednymi učiteľmi s odborníkmi CPaP a CŠPaP,

Koordinátor prevencie drogových závislostí a sociálno-patologických javov - ktorý v spolupráci s vedením školy navrhuje a koordinuje preventívne opatrenia školy, zameriava sa na ochranu detí pred drogovými závislosťami, fyzickým alebo psychickým násilím a prejavmi šikanovania

Koordinátor environmentálnej výchovy - koordinuje environmentálnu výchovu, v škole, spolupracuje s ostatnými pedagógmi, ako aj s inými organizáciami, pôsobiacimi v tejto oblasti

Koordinátor pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu – poskytuje poznatky o sociálnom správaní a sociálnych rolách

 


 

Spolupráca s partnermi našej školy

 

 

  Spolupráca s rodičmi a zákonnými zástupcami žiakov je veľmi špecifická a problematická, preto jej venujeme veľkú pozornosť. Rodičia sú zväčša neprístupní riešeniu problémov s ich deťmi. Nezaujímajú sa o edukačné výsledky svojich detí, avšak veľmi sa zlepšila spolupráca v oblasti riešenia problémov v správaní. Neustále hľadáme nové spôsoby spolupráce, snažíme sa rôznymi zaujímavými aktivitami prilákať rodičov do školy, zaujať ich, aktívne zapojiť do činnosti školy a ich detí.

  Organizujeme rôzne súťažno-zábavné stretnutia, v rámci pomoci realizujeme burzy obnoseného šatstva. Najmä z dôvodu nízkeho záujmu rodičov o školu sme v minulosti ustanovili funkciu koordinátora spolupráce s rodinou. Tento zámer sa osvedčil v pozitívnom smere.

 


 

Pedagogickí zamestnanci

 

 

  • Tí, ktorí nespĺňajú kvalifikačné požiadavky stanovené všeobecne záväznými právnymi predpismi si ich priebežne dopĺňajú,

  • Preukazujú odborné a osobnostné spôsobilosti, ktoré využívajú pri pedagogickej komunikácii, motivácii žiakov, ich diagnostikovaní, hodnotení, pozitívnom riadení triedy,

  • Riadia svoje sebarozvíjanie a celoživotné vzdelávanie v odbornej oblasti a osobnostnom raste, ako súčasť kolektívu pedagógov sú schopní vzájomnej efektívnej a humánne podporujúcej komunikácie, spolupráce, tímovej práce a kooperatívneho riešenia problémov.

 


 

Vedúci pedagogickí zamestnanci

 

 

  • Svojimi manažérskymi, organizačnými a pedagogickými schopnosťami vytvárajú predpoklady pre fungujúci, motivovaný spolupracujúci kolektív s profesionálnou klímou a podporujúcim prostredím,

  • Starajú sa o svoj odborný a osobnostný rast, ako aj všetkých členov kolektívu a vytvárajú pre tento ich rast podmienky.

  • Sú schopní poradiť učiteľom a obhájiť ich pred negatívnymi faktormi, ktoré by nepriaznivo ovplyvnili ich pedagogické pôsobenie.

 


 

Spolupráca s partnermi našej školy

 


 

Spolupráca s organizáciami a verejnými inštitútmi

 

  • Mestský úrad v Kráľovskom Chlmci
  • Mestská polícia, OO PZ v Kráľovskom Chlmci
  • MsKS Kráľovský Chlmec
  • ZUŠ Kráľovský Chlmec
  • Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia
  • CPaP Trebišov, CŠPaP Trebišov, CŠPaP Michalovce
  • ZŠ v Kráľovskom Chlmci a ZŠ s VJM V. Horeš, M. Horeš, Bieľ
  • ÚPSVaR v Trebišove
  • ÚPSVaR Trebišov, pracovisko  Kráľovský Chlmec
  • Divadlo Portál v Prešove
  • Divadlo „Na doske“ Prešov
  • Bábkové divadlo Košice
  • Košický samosprávny kraj

 

 


 

Mimoškolská záujmová činnosť školy

 

Škola ponúka veľké množstvo voľnočasových aktivít formou záujmových krúžkov:

•  Ochranca prírody

•  Hudobno-tanečný krúžok

•  Výtvarný krúžok

•  Rozprávkový krúžok

•  Recitačný krúžok

•  Futbalový krúžok

•  Športový krúžok

•  Šikovníček

•  Dramatický a bábkový krúžok

•  Kreatívny krúžok

•  Práca s PC

•  Environmentálny krúžok

•  Keramický krúžok

 


 

Priestorové a materiálno–technické zabezpečenie školy

 

  Škola má 11 klasických učební, 1 počítačovú učebňu s 5 počítačmi, kanceláriu riaditeľky školy, ekonómky a spisovňu, zborovňu, cvičnú kuchynku, školskú dielňu, telocvičňu, sklad učebníc a učebných pomôcok, šatne, sociálne zariadenia. Veľkosťou sú triedy vyhovujúce. Do areálu školy patrí menší školský dvor s altánkom ktorý sa maximálne využíva v edukačnom procese. Budova je vykurovaná plynom. Technický stav budovy je priemerný. Je potrebné zabezpečiť vybavenie kabinetov novými učebnými pomôckami. V škole sa nachádza telocvičňa, ktorá nemá požadované rozmery, nie je dostatočne vybavená športovým náradím a náčiním, ale je využiteľná na vyučovanie TaŠV. Na realizáciu niektorých športových aktivít nepostačuje. Nedostatok financií a priestorové podmienky neumožňujú zriadiť školskú jedáleň, ani výdajňu stravy. Žiaci majú zabezpečenú stravu vo forme balíčkov. Vybavenie školy školským nábytkom je vyhovujúce. Vybavenie školy modernou technikou IKT: CD prehrávač /4 ks/, DVD prehrávač, 5 PC pre žiakov s prístupom na internet a sedem interaktívnych tabúľ. Vybavenie učebnými pomôckami pre edukáciu v jednotlivých predmetoch je na rôznej úrovni. Priebežne sa aktivizujeme o zapojenie školy do projektov, pomocou ktorých chceme zlepšiť a modernizovať materiálne vybavenie školy.

 


 

Škola, náš spoločný životný priestor

 

   Žiaci a zamestnanci školy trávia v škole denne množstvo času. Na nás zamestnancoch závisí, či budeme chodiť do školy s radosťou, pozitívne naladení, alebo v strese a v strachu pred nepríjemným očakávaním. Je veľmi dôležité, aby sme sa všetci a najmä žiaci cítili príjemne, bezpečne, aby sme do našej školy chodili radi. Všetci si uvedomujeme, že sa podieľame na kvalite školského prostredia. Preto sa snažíme o vytvorenie priateľskej atmosféry, o príjemné, pokojné prostredie. Napriek sčasti nemodernému a zastaranému vybaveniu sa snažíme, aby naša škola vyzerala esteticky a útulne, no najmä čisto. Vo vestibule ako aj v triedach pravidelne aktualizujeme informačné tabule, nástenky, vystavujeme práce žiakov. Areál školy pravidelne čistíme, upravujeme, staráme sa o kvetinové záhony a trávnaté porasty. Veľmi dôležité pre všetkých je vytváranie neohrozeného prostredia naplneného atmosférou dôvery a dôveryhodnosti. Harmonické vzťahy v kolektíve, porozumenie, tolerancia, pomoc iným, otvorenosť, dôvera, sloboda, ale zároveň zodpovednosť, to sú hodnoty, ktoré všetci uznávame a dodržiavame a spolu s dodržiavaním tradícií tvoria kultúru našej školy.

 


 

Rada školy pri ŠZŠ Kráľovský Chlmec

 

  Rada školy je iniciatívny a poradný orgán, ktorý vyjadruje a presadzuje záujmy zriaďovateľa, pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy, rodičov a žiakov v koordinácii so zriaďovateľom RÚŠS v Košiciach v oblasti výchovy a vzdelávania. Rada školy plní aj funkciu verejnej kontroly práce vedenia školy.

Vyjadruje sa k nasledovným témam:
- K návrhu na úpravy v učebných plánoch, v skladbe vyučovaných voliteľných a
   nepovinných predmetov
- K návrhu na počtu prijímaných žiakov
- K správe o výchovno – vzdelávacej činnost, jej výsledkoch a podmienkach školy
- K návrhu rozpočtu a k správe o výsledkoch hospodárenia školy
- K návrhu na vykonávanie podnikateľskej činnosti školy, k prenájmu priestorov školy
- Navrhuje na základe výberového konania kandidáta na vymenovanie do funkcie
   riaditeľa
- Predkladá s odôvodnením návrh na odvolanie riaditeľa, vyjadruje sa k návrhu na
   odvolanie riaditeľa
- Ku koncepčným zámerom rozvoja školy

 

Zloženie Rady školy:


•  Predseda: Mgr. Silvia Hajdu
•  Členovia : Mgr. Július Lacko - podpredseda, za pedagogických zamestnancov
                      Margita Takácsová              - za nepedagogických zamestnancov
                      Silvia Balogová                   - za rodičov
                      Erika Lukácsová                 - za rodičov
                      Veronika Kállaiová              - za rodičov
                      Erika Ficzuová                    - za rodičov
                      Mgr. Denisa Budayová       - zástupca zriadovateľa RÚŠS v Košiciach
                      Ing. Iveta Grilliová              - zástupca zriadovateľa RÚŠS v Košiciach
                      Ing. Viera Kováčová           - zástupca zriadovateľa RÚŠS v Košiciach
                      Mgr.Viktória Rozsypalová   - zástupca zriadovateľa RÚŠS v Košiciach

 


 

 

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola, F. Rákócziho 432/28, Kráľovský Chlmec
    F. Rákócziho 432/28, 077 01 Kráľovský Chlmec
  • +421 566321394

Fotogaléria